Tuesday, November 29, 2011

Nädal 13. Kogukondlik tarkvaraarendus

Tänases postis tuleb võrrelda kahte vaba tarkvara projekti arenduse vaatenurgast.

Esimesena vaatleks sellist toredat tarkvarajuppi nagu POV-Ray-nimeline ray-tracing engine ehk kiirtejälitusmootor. Tegemist on võimsa modelleerijaga, mis võimaldab C-d meenutavas skriptimiskeeles kirjeldada suvaliselt keerulisi matemaatilisi objekte, moodustades nendest stseene, ning seejärel luua nende pealt elurealistlikke pilte (näiteid leiab kasvõi siit: http://hof.povray.org/).

POV-Ray sai alguse aastal 1986 kui ühemehe projekt Amiga platvormile. Juba aasta hiljem, lühidalt peale selle koodi avalikustamist, porditi seda ka PC-le, alustades kasutajaskonna suurenemist. 1991. aastaks ei suutnud rakenduse autor enam üksi soovitud funktsionalsust realiseerida, ning otsustas POV-Ray'd CompuServe programmeerimishuviliste rühmale üle anda.

Arendusmudeliks on klassikaline kogukondlik - koodile pääsevad ligi kõik soovijad - kuid ametlikke muudatusi koodibaasis saab teha vaid "POV-Ray Team", ehk kinnine arendajate meeskond, ning teiste panustajate poolt valminud muudatusi levitatakse patch-ide kujul läbi uudistegruppi (http://news.povray.org).
Kasutajatugi laieneb vaid ametlikutele versioonidele.

Kuigi sisuliselt on tegemist tüüpilise vaba tarkvaraga, on projekti loojad teadlikult hoidunud oma teosele GNU litsentsi rakendamast, kuna POV-Ray pärineb GPL-eelsest ajast. Kasutusele sai hoopis võetud omapärane kahest osast (General + Distribution) koosnev "POV-Ray litsents".


Võrdluseks viskaks pilku OpenOffice-i peale.

OpenOffice tekkis kui StarOffice-i (mis varem oli Sun-i, nüüd aga Oracle omandis) avatud lähtekoodiga versioon. Kuni käesoleva aasta maikuuni kõiki arendust puudutavaid otsusi langetas Oracle, ning projektiga liituda soovivatel arendajatel tuli alla kirjutada lepingule, mille kohaselt said kõik muudatused Oraclega kaasomandisse. Lähiajal aga võib OpenOffice-st saada Apache Sihtasutuse projekt (hetkel on see ootel Apache Inkubaatoris). Siiski,

Kuna, erinevalt POV-Ray-st, tegemist on hiigelprojektiga, koordineerib selle arendamist kogukonna nõukogu (community council), milles on esindatud ka projektitiimijuhid.

Ärimudeliks on tasuline kompetents: projektile pakutakse lisateenustena eksperttuge ja koolitus.

No comments:

Post a Comment